Žuželke, ki se skrivajo v vašem domu, pa tega sploh ne veste

ŽIVALI

Žuželke, ki se skrivajo v vašem domu, pa tega sploh ne veste

L.M.
13.05.2024, 9:37
1

Hiše ne predstavljajo ugodnega življenjskega prostora le za ljudi, ampak tudi za številne vrste žuželk. Čeprav se tega na žalost ali pa na srečo pogosto ne zavedamo, v svoj dom velikokrat sprejmemo majhne živalice, ki jim ustrezajo prijetna temperatura, dovolj hrane in nasploh ugodni pogoji za življenje.

Tekstilni molj
Tekstilni molj / FOTO: Profimedia

Tekstilni molj

Tekstilni molji, ki se hranijo z volno, krznom in drugimi naravnimi tkaninami, lahko povzročijo nemalo škode v omari. V grobem ločimo dve vrsti moljev, ki napadajo oblačila, to sta krznarski in suknarski molj. Po velikosti sta sicer precej podobna, a ju je po videzu mogoče preprosto razlikovati.

Ličinka molja v dolžino meri nekaj manj kot centimeter in je kremasto bele barve. Odrasla žival je zlate barve z rjavkastmi krili s pikami. Ta nočni metulj okoli svojega telesa naredi svilen, cevasti ovoj, ki ga nato nosi s seboj. 

Kuhinjski molj
Kuhinjski molj / FOTO: Profimedia

Kuhinjski molj

Ena izmed najpogostejših nadlog v kuhinji je Močna vešča, ki jo poimenujemo tudi mokasti ali žitni molj. Spada med kuhinjske molje, znano pa je, da se hrani z žitom, testeninami, kosmiči in drugo suho hrano. Škodo povzročajo le ličinke, saj imajo odrasle živali izključno razmnoževalno vlogo. Zaradi svoje majhnosti, merijo namreč približno štiri milimetre, jih je precej enostavno spregledati, dokler ne preplavijo naše shrambe. 

Pogosto jih vnesemo v dom s kupljenimi izdelki. Odrasle samice odložijo na stotine jajčec, iz katerih se izležejo majhne bele ličinke. Te ličinke bodo v naslednjih nekaj tednih prežrle pot skozi vrečke, papir in praktično katero koli embalažo ter spletle lepljive mreže. V kolikor opazite te znake, morate zavreči praktično vso suho hrano, ki jo hranite v prostoru.  

Pisani trdoglavec
Pisani trdoglavec / FOTO: Profimedia

Pisani trdoglavec

Pisani trdoglavec je hrošč, ki povzroča škodo na lesenem pohištvu in predmetih. Ker v notranjosti koplje majhne tunele, s tem oslabi les in povzroči njegovo razpadanje. Luknjice v pohištvu so velike približno tri milimetre in jih je mogoče opaziti tudi na površini. Najraje ima trde vrste lesa, kot je hrast, vendar pa se ne brani niti cedre, bora ali druge mehkejše vrste. 

Znan je po svojem zvoku, ki spominja na tiktakanje ure, proizvaja pa ga tako, da z glavo ali čeljustjo zadeva ob les in tako vanj zvrta tunel. Stara vraža pravi, da zvoki tega hrošča napovedujejo bližajočo se smrt. Navadno so majhni, v dolžino merijo med enim in devetimi milimetri, in valjaste oblike. V primeru nevarnosti imajo to sposobnost, da se delajo mrtve. 

Navadni trdoglavec
Navadni trdoglavec / FOTO: Profimedia

Navadni trdoglavec

Ličinke navadnega trdoglavca so najhujši uničevalci pohištva v hišah, stanovanjih in drugih objektih.

Odrasel hrošč je čokoladno rjave barve in je sposoben leteti. Praktično vso škodo povzročijo ličinke, ki so znane pod imenom lesni črvi. Te v les izvrtajo luknjo, premera približno dva milimetra, s čimer si utrejo pot iz skrivališča.  

Tako imenovani pohištveni črv, ki napada zgornje plasti tako mehkega kot trdega lesa, je ime dobil po tem, da se ga v hiše pogosto prinese z že okuženim lesom. Vendar pa lahko poleg pohištva poškoduje tudi manjše lesene predmete, kot so glasbila, hkrati pa ogrozi tudi večje lesene stavbe, tla in strukturni les.

Veliki hišni pajek
Veliki hišni pajek / FOTO: Profimedia

Veliki hišni pajek

Veliki hišni pajek je večji sorodnik hišnega pajka. Za ljudi sicer ni nevaren, vendar je zaradi svoje velikosti in izgleda, pa tudi načina, kako v živalskem svetu pokonča svoj plen, v filmih in risankah pogosto upodobljen kot velika strašna žival. Najdemo ga lahko vse leto, vendar večinoma na plano pride jeseni. Opazimo ga lahko v toplejših predelih stanovanj, kjer se skriva pred mrazom in tam tudi splete mrežo. Samec po parjenju pogine, samica pa partnerja nato pogosto požre. 

Veliki hišni pajek ima na sprednjem delu telesa tri temnejše pasove, na zadnjem delu pa le en svetel pas. Imajo štiri pare dolgih, dlakavih nog.

Že njegovo ime nakazuje na velik razpon okončin – te so skoraj tako velike kot njegovo celotno telo. Osem oči, ki so razporejene v dveh vrstah, je enake velikosti, vendar pa so precej nefunkcionalne, tako da kaj več od razlikovanja med dnevom in nočjo ti pajki niso sposobni.